ירקות גינה צמחי תבלין פטרוזיליה

צמחי תבלין זקוקים לשמש, אוויר, ואדמה בעלת ניקוז טוב על מנת שיוכלו לגדול בשפע ולהצמיח עלווה חדשה ורכה. במקום לגדל קצת מכל דבר, עדיף לשתול כמות יפה של צמחי התבלין אותם אנחנו הכי אוהבים לאכול. כך תהיה לנו אספקה קבועה ונוכל להנות מצרור שלם במקום כמה גבעולים בודדים.

מומלץ לשתול בגינת הירק, ובגינה בכלל, צמחים בעלי ריח חזק (כגון בצל, שום, בצל ירוק, עירית וכרישה) על מנת להרחיק מזיקים שונים משתילים שזקוקים להגנה.

מומלץ לחתוך ולהסיר גבעולים של פריחה וזרעים, כי הם זקוקים להרבה אנרגיה מהצמח וכתוצאה העלים מאבדים מטעמם.

במידה והחלטתם לגדל את צמחי התבלין שלכם מזרעים, קחו בחשבון שחלק מהצמחים כגון, פטרוזיליה ושמיר, מעדיפים שלא יעבירו אותם לאחר השתילה. מערכת השורשים שלהם רגישה לתנועה ועלולה להגיב במעבר למצב הישרדות = פריחה וייצור זרעים.

עירית

עירית מעדיפה שמש או חצי-צל ואדמה מדושנת. במידה ויצאו פרחים צריך לחתוך את הצמח חזק עד לאדמה וגבעולים חדשים יצאו שוב.

כוסברה

האתגר בגידול כוסברה הוא לעכב את הפריחה וייצור הזרעים של הצמח. הכוסברה קצת מפונקת ועדינה, וכל שינוי קל בתנאי הגידול יגרמו לה לפרוח ולאבד את הטעם הנהדר של העלים. הרעיון הוא לנצל את מזג האוויר הקריר ולהקפיד על השקייה מסודרת.

פטרוזיליה

חזקה ועמידה יותר מהכוסברה, הפטרוזיליה שייכת למשפחת הגזר. היא מעדיפה השקייה תכופה, ואדמה בעלת ניקוז טוב מדושנת בקומפוסט. מומלץ לשתול את הפטרוזיליה בסתיו ובאביב בצל חלקי.

לשתול במרחקים של לפחות 15 ס”מ בשורה לאורך גבול ערוגת הירק, כך נוח יותר לקצוץ אותה מספר פעמים במהלך העונה.

על מנת לעקב את הפריחה וייצור הזרעים של הפטרוזיליה, מומלץ לחתוך את כל הגבעולים בגובה 10 ס”מ מבסיס הצמח בעודו צעיר. הצמח יוציא עלים חדשים, וניתן לחזור על כך 2-3 פעמים לפני שהצמח ימשיך לפריחה.

מעולם לא ניסיתי אבל מסתבר שאפשר להכין פסטו גם מפטרוזיליה (במקום בזיליקום) ואגוזי מלך (במקום צנוברים).

שמיר

שמיר הוא אחד הצמחים שכדאי לגדל בגינה ולו רק בשביל העלווה והפרחים היפים שלו. הפרחים של השמיר מושכים מעופפים שטורפים כנימות. אפשר לגדל שמיר גם בעציץ עמוק. השמיר מעדיף שמש מלאה ואדמה לא מדושנת בעלת ניקוז גבוה – שכן מצוין לתימין ורוזמרין.

עלי דפנה

שיח הדפנה מעדיף שמש מלאה, מעט מאד השקייה, ואדמה לא מדושנת בעלת ניקוז גבוה. רגיש מאד לקור ועודף השקייה.

מיורם, מיורן, אזוב תרבותי

מזכיר בטעמו את האורגנו רק יותר עדין ומתקתק. צומח מאד מהר. הפריחה מושכת דבורים. מצוין לבעיות עיכול ונשימה. נפלא ברוטב עגבניות. פריחה יפה.

Photo by Lindsay Moe on Unsplash

תרגישו חופשי לשאול שאלות ולשתף טיפים