צמחי תבלין טימין קורנית

Thyme

מוצא: ים תיכוני
שמש מלאה
גובה: 30 ס”מ
מרווחי שתילה: 30 ס”מ
צריכת מים: מועטה
קצב צימוח: בינוני
חסכוני במים

טימין הוא צמח תבלין נמוך בעל גבעולים קטנים ומעוצים, ועלעלים צפופים וארומתיים. באביב הפריחה קטנטנה בגווני לבן, ורוד או סגלגל.

טימין מעדיף שמש מלאה, מעט השקייה, ואדמה לא מדושנת בעלת ניקוז גבוה. טימין לא סובל צל. רק שמש מלאה. הצמח מאד רגיש לעודפי מים(!) ולכן מומלץ לייבש אותו היטב בין השקיה להשקיה. להשקות פעם בשבוע, לא יותר.

הטימין נראה נהדר כצמח כיסוי או בין אבנים במסלעה. לצמח יש כל מיני סוגים בעלי טעם ייחודי. שימו לב, לא כל סוגי הטימין מומלצים למאכל. הטימין לא אוהב תחרות לכן מומלץ לנקש עשבים באופן קבוע. מומלץ לשתול צמח חדש כל 3-4 שנים מפני שהטימין הופך להיות מאד מעוצה.

במידה ומגדלים בעציץ על עדן החלון, ניתן לשתול טימין בכל עונה, אפילו בחורף.

גיזום

קורנית היא צמח שדורש מעט מאד תחזוקה חוץ מגיזום קל באופן קבוע. לאחר שהפריחה הסתיימה והדבורים סיימו להנות ממנה, מומלץ לגזום את הצמח חזק עד לאדמה כדי לעודד צמיחה חדשה.

ייחור

מומלץ לייחר גבעולים צעירים בתקופת מאי-יולי. לחתוך אותם באורך 5ס”מ ולשתול אותם בשוליים של העציץ. לאחר כמה שבועות הייחורים ישרישו וניתן להעביר אותם למקום עם הרבה שמש בגינה. מומלץ לשתול כל שנתיים-שלוש אחרת הצמח הופך להיות מעוצה.

כיצד מייבשים טימין

בתקופת האביב גזמו את הגבעולים, קישרו אותם בזר ותלו אותם הפוך במקום חשוך, יבש ומאוורר. הקורנית מוכנה לאכסון ברגע שהזר מרגיש יבש ופריך למגע.

Photo by Anja Junghans on Unsplash

תרגישו חופשי לשאול שאלות ולשתף טיפים