שתילה עצים - איך לשתול עץ בצורה הנכונה

כולנו מתחברים למרחבים שונים בטבע. חלקנו מרגישים חיבור לים, להרים, או למדבריות אינסופיים. ויש אנשי עצים… כמוני. טיולים ביערות עושים לי את זה בגדול. עוצמת הגזעים הנישאים מעלה, הרכות של העלווה, האנרגיה המסתורית, גורמים לי לחיבור עמוק שאין כמותו.

הזמן הטוב ביותר לנטיעת עצים הוא הסתיו. בתקופה זו החום הגדול של הקיץ כבר עבר והאדמה עדיין חמימה. על מנת לשתול עץ שיגדל חזק ובריא רצוי לשים לב למספר פרטים:

  1. מומלץ לשתול עצים במרחק של לפחות 2 מ אחד מהשני.
  2. אל תתנו לשורשי העץ להתייבש לפני או במהלך השתילה.
  3. חפרו בור באדמה ונקו אותו מעשבים. נהוג לחשוב שצריכים לחפור לעומק אבל הרוחב חשוב לא פחות. עומק הבור צריך להיות כעומק הדלי – לא יותר (אפשר למדוד עם את חפירה). לעומת זאת, רוחב/קוטר הבור צריך להיות כפול מרוחב הדלי, על מנת להקל על השורשים להתפרש לצדדים.
  4. הניחו את הדלי על צידו והחליקו את העץ החוצה. אם זה אפשרי, הפרידו מעט את השורשים.
  5. הניחו את העץ בתוך הבור כשהוא ישר וזקוף, ובסיס הגזע מבצבץ מעל האדמה. חשוב שכל חלקי הגזע יהיו חשופים מעל האדמה. אם נשתול את העץ עמוק מדי בתוך הבור הוא עלול לחטוף מזיקים ומחלות.
  6. כסו את הבור עם האדמה עצמה. מומלץ לא להשתמש בתערובת שתילה אחרת השורשים של העץ יעדיפו להישאר באזור הבור מבלי להתפתח לצדדים.
  7. במהלך השתילה הדקו את האדמה בבור על מנת למנוע כיסי אוויר.
  8. חפרו גומה סביב העץ והקפידו להשקות באופן קבוע, כל יום במשך שבועיים. אפשר פשוט להניח את הצינור על האדמה (לא על הגזע), לפתוח את המים בזרם עדין, ולשים טיימר למשך 20-30 דק (שיזכיר לכם לסגור את המים).
  9. אפשר לחפות את האדמה בעלים יבשים או שבבי עץ על מנת לשמור על לחות. השאירו את בסיס הגזע חשוף ללא חיפוי.
  10. באופן כללי, מומלץ להשקות עצים לעומק השורשים בצורה נדיבה, מאשר קצת כל פעם.

תרגישו חופשי לשאול שאלות ולשתף טיפים