ייחור והנבטה צמחים במים

ייחור היא שיטה שבה חותכים גבעול או ענף מצמח האם, ויוצרים צמח זהה גנטית המצמיח שורשים ענפים ועלים. ישנן שתי שיטות עיקריות להשריש ייחורים. חלק מהצמחים יעדיפו להשריש במים וחלקם בתערובת שתילה. לחובבי צמחים מתחילים זה עניין של ניסוי וטעייה איזו שיטה יעדיף כל צמח.

השיטה שלפניכם נקראת Softwood Cuttings והיא מתמקדת בצמחים בעלי גבעולים רכים ולא מעוצים, כגון פטוניה, גרניום, ורבנה, הידראנגאה ועוד.

איסוף

מתחילים באיסוף ייחורים מצמחים שונים בגינה, מוקדם בבוקר כשהצמח עדיין טרי ורענן. באופן כללי, מומלץ לאסוף ייחורים מגבעולים חדשים בתקופת האביב ותחילת הקיץ. ייחורים ללא תפרחת ישרישו מהר יותר.

כדאי לקחת ייחורים מצמחים צעירים כי הם משרישים יותר בקלות מאשר מצמחים בוגרים. במידה והצמח כבר בוגר, מומלץ לגזום אותו ולחכות לצמיחה חדשה, ורק אז לקחת ייחורים.

היות וצמחים צעירים נוטים לאבד לחות במהרה, רצוי לאסוף את הייחורים לתוך שקית פלסטיק נקייה, על מנת שלא יתייבשו עד שנכין אותם לשתילה.

חיתוך

במהלך הייחור נבצע שני חיתוכים בעזרת סכין חדה – חיתוך הגבעול מצמח האם, וחיתוך הייחור לפני ההשרשה.

אז איפה בדיוק חותכים? הגבעול מורכב ממפרקים (nodes) – נקודות שמהן יוצאים סטים של עלים. בנקודות המפרק נמצאים מוקדים הורמונאליים שאחראיים על ייצור השורשים.

בשלב האיסוף, חותכים את הגבעול מעל המפרק של צמח האם. בצורה הזו נשאיר את המפרק מחובר לצמח האם על מנת שיוכל להמשיך לגדול ולהתפתח.

בשלב הכנת הייחור, חותכים את הגבעול מתחת למפרק. הייחור שלנו צריך להיות באורך 10 ס”מ.

לאחר שחתכנו חשוב להסיר את העלים התחתונים של הייחור ולהשאיר 2-3 עלים עליונים. ככל שנשאיר יותר עלים כך הצמח יאבד לחות יותר מהר.

השרשה במים

השרשה במים היא סופר פשוטה. קחו את הייחור, שימו אותו בכלי עם קצת מים פושרים והניחו במקום מואר ללא שמש ישירה. לא צריך הרבה מים אחרת הגבעול עלול להרקב. החליפו את המים כל 3-5 ימים והמתינו לשורשים דקיקים ולבנבנים.

השרשה בתערובת שתילה

השרשה בתערובת שתילה גם פשוטה ברגע שיודעים מה לעשות. וגם אז, תמיד יש מצב שחלק מהייחורים יצליחו וחלק לא כל כך – אבל זה חלק בלתי נפרד מהחווייה של כולנו בעולם הצמחים. על מנת להכין את הייחורים לשתילה צריך לבצע כמה פעולות פשוטות:

  • אופציונאלי – לטבול את קצה הייחור באבקת הורמון השרשה ולנער את העודפים. אנחנו רוצים כמות ממש קטנה על הקצה.
  • להוסיף תערובת שתילה בעלת ניקוז טוב (מיקס של אדמה ופרלייט) בעציץ קטן, לעשות חור באדמה קרוב לדפנות העציץ בעזרת מקל דק או עפרון, להכניס את הייחור לאדמה (עד לעומק שני מפרקים) ולהשקות.
  • לכסות את כל העציץ בשקית פלסטיק מחוררת, בכדי לשמור על תנאי לחות, ולהניח במקום מואר ללא שמש ישירה.
  • הייחורים עדינים מדי להתמודד עם תנאי יובש, לכן במהלך 2-4 שבועות חשוב לדאוג שהאדמה תשאר לחה (אפשר לבדוק את האדמה עם קיסם, כמו שמוציאים עוגה מהתנור. אם יש פרורים על הקיסם, סימן שהאדמה לחה). מומלץ לשמור על סביבת הייחורים נקייה מעלים יבשים וכיוצ”ב.
  • לאחר שהייחורים השרישו, להעביר כל אחד מהם לעציץ נפרד למשך שבועיים ולהמשיך להשקות באופן קבוע. באביב ניתן להוציא אותם לגינה לאיזור חצי מוצל, ולתת להם להתרגל לתנאים החדשים.

בהצלחה!

תרגישו חופשי לשאול שאלות ולשתף טיפים